KS Armatura - strona nieoficjalna

pon.

08-2017

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Historia klubu

O Klubie KS Armatura

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku w całym kraju powstawały kluby sportowe. W Krakowie, a w szczególności na jego obrzeżach, tworzyły się dzikie drużyny piłkarskie. Na naszym terenie, obecnej dzielnicy Łagiewniki - Borek Fałęcki, powstał klub o nazwie Indian, a następnie klub Wilga. W 1928 roku w KOZPN zarejestrowany został klub Łagiewianka, który po objęciu nad nim patronatu przez fabrykę armatur przemianowano na KS Armatura. Jednym z założycieli klubu był Piotr Parpan - ojciec wielkich zawodników, a jego pierwszym prezesem był Tadeusz Motarski - kierownik Szkoły Podstawowej w Podgórzu, mieszkaniec Łagiewnik, przyjaciel młodzieży i sportu.

Początkowo w klubie dominowała wyłącznie piłka nożna. Później powstały sekcje lekkoatletyczna i kolarska. Głównym zadaniem klubu było przybliżenie sportu środowisku robotniczemu. Pracownicy zakładu wytwarzającego armaturę brali czynny udział w życiu sportowym swojego klubu - załoga oraz rodziny i okoliczna młodzież znajdowały tu miejsce do uprawiania sportu oraz rekreacji po ciężkiej pracy w prymitywnej jeszcze wówczas fabryce. Zarząd klubu zaczął zwracać większą uwagę na sport wyczynowy, który młodym ludziom dawał znacznie więcej satysfakcji. Pierwszą i wiodącą sekcją była piłka nożna. Powstało kilka drużyn, które uczestniczyły w zawodach organizowanych przez KOZPN. Dynamiczny rozwój klubu przerwany został w 1939 roku wybuchem wojny. W czasie okupacji na obrzeżach miasta, z dala od niemieckich garnizonów, zorganizowano mistrzostwa Krakowa w piłce nożnej, w których startowały wszystkie czołowe drużyny Krakowa: Wisła, Cracovia, Garbarnia i wiele innych - a wśród nich także Armatura, którą reprezentowali najlepsi wówczas piłkarze, m.in. Kohut, Gracz, Mordarski, czy też bracia Parpanowie, którzy początki swej bogatej kariery sportowej rozpoczynali właśnie w tym klubie.

Najwybitniejszym piłkarzem tych lat był Tadeusz Parpan - wychowanek Łagiewianki, później zawodnik Cracovii, wielokrotny reprezentant Polski i kapitan reprezentacji narodowej, najwybitniejszy zawodnik, jaki występował w zespole Łagiewianki. W rozgrywanych na boisku Armatury zawodach piłkarskich uczestniczył Józef Kałuża, późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski. Po wojnie w Armaturze powstało jeszcze kilka sekcji sportowych - w 1958 roku sekcja podnoszenia ciężarów, w sezonie 1967/68 roku sekcja koszykówki. W latach 90 istniała także sekcja badmintona. Z początkiem lat 50 patronat nad klubem przejęła Fabryka Armatur w Łagiewnikach, z którą klub związany był od dawna, bowiem pracowało tam wielu piłkarzy. Wtedy też zmodernizowano boisko (wypoziomowano płytę), zbudowano bieżnię, ławki na trybunach, a następnie szatnię. Dzięki Krakowskim Zakładom Armatur w latach 80 powstała nowa hala sportowa o wysokich parametrach do uprawiania sportu wyczynowego i rekreacji. Na miejscu legendarnego, pneumatycznego balonu powstał nowy obiekt. Przez wiele lat klub był integralną częścią Krakowskich Zakładów Armatur. Zachodzące zmiany ekonomiczno-polityczne w kraju spowodowały, że klub w 1992 roku otrzymał osobowość prawną i stał się samodzielną jednostką. Wpłynęło to bardzo niekorzystnie na jego dalszy rozwój. Brakuje środków na prowadzenie podstawowej działalności statutowej. Ostatnie lata to także problem własności gruntu, na którym zbudowana została hala sportowa. Okazało się, że część gruntu jest własnością prywatną. W kwietniu 2005 roku wydany został sądowny nakaz zwrotu należności właścicielowi. Sprawa nadal toczy się w sądzie. Perspektywa utraty hali treningowej grozi rozpadem klubu.

źródło: www.ksarmatura.pl

przyp.admin.

W ostatnim czasie wyjaśniła się nieco sytuacja funkcjonowania w przyszłości hali sportowej.Jest szansa na porozumienie dla dobra sportowców i sympatyków klubu

Trampkarze: Arma vs.Borek
Ładowanie...

Zczuba.tv

Ankiety

Ankieta dla Rodziców Orlików i Żaków KS Armatura.Jak oceniasz prowadzenie drużyny przez Kadrę (Trener,Kierownik)

Treningi

KONTO KLUBOWE - wpłata składek z podaniem imienia i nazwiska zawodnika,

drużyny oraz miesiąca którego dotyczy wpłata

67 1090 2053 0000 0001 1642 4810

Aktualnie letnie treningi  odbywają się:

Żaki (rocznik 2006 i młodsi)  wtorki 17:30 i czwartki 17:30 (boisko ul.Chmielna 10)

Orliki (rocznik 2004 i 2005)  wtorki 17:00 i czwartki 17:00 (boisko ul.Chmielna 10)

Młodziki (rocznik 2002 i 2003) -  wtorki 17:00 i czwartki 17:00 (boisko ul.Chmielna 10)

Treningi na hali - od listopada do marca. W zależności od pogody.

Umiesz i lubisz grać w piłkę nożną, przyjdź do nas i pokaż co potrafisz. Grasz w innej drużynie, u nas lepiej i ciekawiej.

Tworzymy fajną atmosferę,bierzemy udział w rozgrywkach ligowych i różnych turniejach organizujemy imprezy klubowe.

Na każdy trening należy zabierać piłkę oraz wodę do picia (niegazowaną).

Zapraszamy na treningi wszystkie roczniki.

Bliższe informacje :

ŻAKI (rocznik 2006 i młodsi)

691350352 - trener Jan Iżewski

ORLIKI  2004